09125227706

32355616 - 011

  

درب اتوماتیک و انواع آن

 

صنعت ساختمان در دنیای امروز دستخوش تغییرات فراوانی قرار گرفته و هرروزه امکانات رفاهی بیشتر ی به ساختمان ها اضافه می شود درب اتوماتیک یکی از این محصولاتی است که در ساختمان های مدرن و یا حتی بسیار عادی هم مورد استفاده قرار گرفته و اکثر مردم با آن آشنا هستند و استفاده از درب های اتوماتیک را بدون آموزشی فراگرفته اند.

به طور کلی درب اتوماتیک چیست و چه انواعی دارد؟
درب اتوماتیک به نوعی از درب ها گفته می شود که بدون دخالت دست و اعمال فشار و با حساسیت نسبت به حرکت و جنبش به وسیله موتور الکترونیکی و بورد الکتریکی که همان مدار فرمان درب اتوماتیک می باشد باز و بسته می شود. این سیستم ها هم به صورت افقی و هم به صورت عمودی حرکت می کند. عموما در اتوماتیک شیشه ای به شکل افقی حرکت میکند که در ادامه انواع آن را نام خواهیم برد اما در بعضی موارد انواع پارکینگی نیز وجود دارد که به شکل افقی حرکت میکند. اما تقریبا فقط درب های اتوماتیک پارکینگی و حفاظتی هستند که به شکل عمودی حرکت میکنند و تقریبا هیچ مدل درب نفر رو و شیشه ای وجود ندارد که به شکل عمودی حرکت کند مگر سیستم های خاص و ویژه ای که بیشتر به شکل دکوراتیو و نمایشی اجرا میشوند.

 

انواع درب های اتوماتیک موجود در بازار به چه اشکالی هستند:
انواع موجود در بازار فعلی ساختمان را میتوان به دو دسته کلی تقسیم کرد:

درب اتوماتیک شیشه ای : درواقع ساختار اصلی این نوع درب ها متشکل از یک اپراتور جهت باز و بسته کردن لت ها می باشد و یک ست فریم و شیشه به اشکال و فرم های متنوع که جهت جداسازی فضاهای مورد نظر کارفرمایان محترم مورد استفاده قرار میگیرد. این مدل از اپراتور ها دارای انواع و اشکال گوناگونی میباشد و تقریبا محدودیت خاصی در ابعاد و اندازه اجرایی ندارد ضمن اینکه برای تمامی فضاهای موجود در اماکن مختلف مدل های کاربردی به جهت اجرا وجود دارد.
درب اتوماتیک پارکینگی ویا حفاظتی : باید گفت این نوع از درب ها تمامی سیستم هایی که برای کنترل تردد اتوماتیک در اماکن عمومی مخصوص عبور خودرو ها و وسائط نقلیه می باشند و یا جهت حفاظت از فضاها و یا اماکن کاربرد دارند و به راحتی و به شکل کاملا هوشمند قابل کنترل می باشند و دارای انواع بسیار مختلفی هستند را در برمیگیرد.

 

انواع درب اتوماتیک پارکینگی :
انواع درب اتوماتیک کرکره برقی ( roll up  )

رول آپ با تیغه آلومینیومی
از نام کرکره مشخص هست که این نوع درب اتوماتیک درواقع مدل مدرن شده ی همان کرکره های معمولی هست که در سطح شهر دیده می شود ما درحال حاضر نوع این سیستم ها کاملا متفاوت بوده و دارای انواع متفاوتی می باشد. به شک عمومی پوشش این نوع از درب ها از جنس آلومینیوم بوده و تیغه های آلومینیومی آن در سایز های متنوعی از 4 سانتیمتر تا 12 سانتیمتر موجود می باشد ، اما سایز پر مصرف آن 8 سانتیمتری است که در ابعاد های متنوعی نیز اجرا میگردد اما نسبت به کیفیت و وزن و نوع آلومینیوم استفاده شده عموما حداکثر تا ابعاد 30 متر مربع پیشنهاد داده می شود و بیش از این ابعاد را باید از سایز های بزرگتر بهره برد.

رول آپ با تیغه گالوانیزه و پلی کربنات
پوشش های دیگری نیز برای این نوع از درب اتوماتیک وجود دارد، تیغه های گالوانیزه با فوم داخل آن وجود دارد که عموما جهت کنترل سرو صدا و یا مبحث حفظ انرژی بسیار کاربردی است و یا نوع پلی کربنات که مانند شیشه شفاف بوده و البته نسبت به کیفیت و مواد استفاده شده در تولید آن، عموما مقاومت بیشتری نسبت به حالت آلومینیوم در برابر ضربه داشته ضمن اینکه در برخی مدل ها ضد حریق نیز می باشد و طرفداران بسیاری نیز دارد. این نوع درب اتوماتیک جزو گران ترین حالت های رول آپ (Roll Up) میباشند.

کرکره برقی رول گیتور
انواع دیگری نیز وجود دارد که مانند حفاظ بوده و صرفا پوشش مربعی و مستطیلی جهت محافظت دارد و دارای پوشش یکپارچه ای که از عبور هوا جلوگیری کند نمی باشد، این نوع مدل ها که به رول گیتور (Roll Gator) نیز معروف می باشند عموما از جنس آلومینیوم و یا استیل بوده و از زیباترین و گران قیمت ترین انواع پوشش های درب اتوماتیک رول آپ می باشد.

انواع موتور های RollUp
درب اتوماتیک پارکینگی دارای موتور های متنوعی نیز می باشند که یک مدل ازآن ها که عمومی تر بوده تحت عنوان نام ساید استفاده می شود که غالبا از سرعت پایین تر و قدرت بالاتری نصبت به انواع دیگر برخوردارند و به این شکل می باشند که موتور خارج از شفت و در معرض دید بوده و توسط یک زنجیر به شفت اصلی که تیغه ها بر روی آن قراردارند وصل شده است.این نوع موتورها برای درب های اتوماتیک پارکینگی و حفاظتی با ابعاد بزرگ و صنعتی بسیار مناسب است.
مدل دیگر موتور کرکره برقی یا رول آپ (Roll Up) به نام مستعار تیوبلار معروف است که برای مدل های پارکینگی با ابعاد کوچکتر کاربرد دارد و سرعت به مراتب بالاتری نسبت به موتور های ساید دارد اما از قدرت کمتری نیز برخوردار است، موتورهای تیوبلار مانند لوله بوده و در شفت اصلی جای گذاری میشوند و همزمان با به کار افتادن خود و چرخید خود شفت اصلی درب اتوماتیک پارکینگی را نیز به چرخش درآورده و باعث بالا و پایین رفتن رول آپ میشوند، لازم بذکر است که اندک مقداری نیز از بابت هزینه ای نسبت یه انواع ساید ارزانتر می باشند.
درب اتوماتیک سکشنال
این نوع درب نیز یکی از انواع درب اتوماتیک پارکینگی بوده که این سیستم به شکل پنل های بزرگ و گاها یک تکه می باشد و در زمان باز شدن تمام صفحات و یا پنل یک تکه به زیر سقف رفته و مانند یک سقف متحرک در آنجا میماند و مجددا به پایین آمده و فضای عبور را مسدود می نماید. این نوع درب برقی بسیار گرانتر از انواع رول اپ بوده و صرفا این نوع سیستم ها دارای جنبه زیبایی و نمایشی می باشند و از نظر فنی هیچگونه برتری نسبت به سایر انواع درب های اتوماتیک پارکینگی نمی باشند. این نوع از سیستم ها عموما در فیلم های هالیوودی برای درب های گاراژ ها نشان داده شده است و دوستانی که تا به امروز این نوع از درب ها را ندیده اند میبایست بیشتر به پارکینگ ها و گاراژ های کنار منازل فیلم های هالیوودی دقت کنند.

درب برقی جک ریلی
درب های ورودی کارخانه ها ، گاراژ ها ، برخی خانه ها و … گاها پیش می آید که ریلی و سنگین باشند، در این زمان نقش درب اتوماتیک ریلی دیده می شود. جک ریلی دارای یک چرخ دنده بسیار قدرت مند بوده که در زمان گردش با یک صفحه ی آهنی و یا استیل به نام دنده شانه ای درگیر شده و باعث باز و بسته شدن و حرکت ریلی درب های ریلی معمولی و گاها صنعتی می شود.

جک بازویی
مشکل همیشگی افراد برای ورود و خروج به پارکینگ ساختمان ها را رفع کرده و از شایع ترین و پرمصرف ترین انواع درب اتوماتیک پارکینگی می باشد. بدون استثنا تمامی درب های لولایی پارکینگی میتوانند به جک برقی لولایی مجهز شده و تمامی انسان ها از مزایای فراوان این نوع از تکنولوژی اتوماسیون ورودی های ساختمان بهره ببرند.

 

 

انواع مدل های درب اتوماتیک شیشه ای :
درب اتوماتیک کشویی ( اسلایدینگ ) (sliding  )
که به اشکال متنوع تک لت متحرک به یک طرف و دولت متحرک به طرفین اجرا میگردد، حداکثر بازشویی که میتواند دراختیار مصرف کننده قراردهد تا 50% کورس حرکت خود می باشد، این نوع سیستم ها برای حرکت کشویی خود نیاز به فضای ثابتی در امتداد حرکت خود دارند که این فضای ثابت میتواند دیواره های جانبی بوده، یا توسط فریم وشیشه دیگری تحت عنوان لت ثابت ایجاد شود.

 

 

درب اتوماتیک تلسکوپی ( telescopic )
این مدل سیستم ها نیز درواقع به شکل کشویی عمل میکنند با این تفاوت که در کورس حرکت خود با دولت متحرک به هر سمت رفته و میتوانند حداکثر تا 66% کل فضای حرکت باز شده و فضای بیشتری را نسبت به همتای اسلایدینگ خود در اختیار بهره بردار بگذارد. این مدل از درب اتوماتیک نیز به صورت دولت متحرک به یک سمت و یا 4 لت متحرک به دو طرف اجرا میگردد و مستلزم فضای ثابت در پشت کورس حرکتی لت های متحرک خود می باشد که این فضاسازی ها توسط فریم و شیشه های ثابت نیز میتواند انجام شود.

 

 

درب اتوماتیک نیم گرد ( درب قوسی ) ( curve )
مکانیزم درب اتوماتیک قوسی نیز در واقع همانند درب کشویی ساده می باشد و تنها تفاوت این دو در صاف بودن و قوس دار بودن این دو درب می باشد. میزان عرض بازشو این دو درب نیز متفاوت بوده زیرا که میزان قوس درب های کرو در محیط بازشو تاثیر گذاشته و در واقعا تمامی درب های قوس دار بازشو بیشتری نسبت به همتای کشویی صاف خود ارائه میکنند و درزمانی که شما یک نیم دایره کامل داشته باشید بالاترین حد عرض بازشو در اختیار شما قرار میگیرد. نکته مهم در رابطه با این مدل از درب اتوماتیک این است که باید بدانید همیشه میزان قوس ایجاد شده در آن ها باید برشی از کمان یک دایره باشد و حداکثر میتواند به میزان یک نیم دایره باشد و درصورت نیاز به یک سیلندر کامل (دایره کامل) از دو درب نیم دایره پشت به پشت هم استفاده می شود.

 

 

درب ریولوینگ گردان ( چرخان ) ( revolving )
درب اتوماتیک گردان خاص ترین ، زیباترین ، پرمزایاترین و البته گران قیمت ترین نوع تمامی درب های موجود در دنیا می باشد. این نوع از سیستم ها همانطور که از نام گذاری آن مشخص است دارای یک سیلندر عموما شیشه ای بوده که در مرکز این دایره ی شیشه ای یک لوله و شفت اصلی قراردارد که از این شفت باله هایی متساعد شده است ممکن است در یک درب گردان دو یا سه یا چهار باله وجود داشته باشد و قطر سیلندر این نوع درب ها نیز از 160 سانتی متر تا 420 سانتی متر در ارتفاع 220 سانتی متر در حالت استاندارد متفاوت است و در حالت های غیر استاندارد و سفارشی هم تقریبا هر عرض و ارتفاعی توسط اندک کمپانی های نامدار و متخصص تولید کننده درب های اتوماتیک گردان قابل تولید می باشد.

 

 

درب اتوماتیک لولایی ( swing  )
در ذهنتان یک درب لولایی عادی را تصور کنید که میتواند از هر جنسی باشد. چوب ، شیشه ، فلز ، سنگ و … این درب لولایی ساده شما میتواند به راحتی مجهز به یک اپراتور درب اتوماتیک شود و کمترین تغییرات و تخریب ممکن برروی درب لولایی دستی شما اعمال شود. این نوع سیستم ها دارای محدودیت ویژه ای نیستند و تقریبا در هرحالتی قابل اجرا می باشند.

 

 

درب اتوماتیک مثلثی ( درب با زاویه شکسته )
درب های اسلایدینگ عادی را اگر از وسط نود درجه خم کنیم تبدیل به درب کشویی مثلثی میشوند ! در واقع این راحت ترین راه توصیف درب مثلثی بود، این نوع درب ها در ساختمان هایی با نمای مدرن و زاویه دار و فضاهای خاص کاربرد دارد.

درب اتوماتیک تاشو ( فولدینگ ) ( آکاردئونی ) ( Folding )
اگر بخواهیم درب اتوماتیک فولدینگ را در یک جمله توضیح بدهیم باید بگوییم که این نوع درب برای فضاهایی که تحت هیچ شرایطی قابلیت اجرای در برقی کشویی و یا لولایی با حداکثر عرض بازشو مد نظر کارفرما وجود ندارد ویا فضایی جهت حرکت لت های متحرک لولایی و کشویی نباشد و یا عرض دهنه ورودی به قدری کم باشد که نتوان از عنواع مدل های درب اتوماتیک استفاده کرد، بهترین پیشنهاد فقط در اتوماتیک آکاردئونی می باشد. این نوع سیستم ها که به شکل عامیانه به درب های اتوبوسی هم معروف هستند با مکانیزم ساده خود تا بیش از 90% عرض ورودی را در اختیار مصرف کنندگان قرار میدهد. این درب ها دقیقا به حالت آکاردئونی عمل کرده و به طرفین تا شده و کل عرض ورودی را در اختیار عابرین قرار میدهد.

 

 

برخی اماکنی که می توان از درب اتوماتیک استفاده کرد:
در حوزه صنعتی: کارخانه ها، آزمایشگاه ها، سوله ها و …

حوزه امنیتی: پادگان ها، ساختمان های نظامی، نیروگاه های اتمی و …

حوزه رفاهی: سوپرمارکت ها، هتل ها، مراکز خرید بزرگ و…

حوزه ساختمانی و بانکی: بانک ها، ساختمان های مسکونی، ساختمان های دولتی و …

 

درباره سرادر

امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی وافزایش جمعیت وهزینه انرژی های حرارتی، استفاده بیشتر از دربهای اتوماتیک بعنوان یکی از ابزارهای حفظ انرژی وجلوگیری از ورود آلودگی وسروصدای تولیدشده از محیط بیرون بسیار کارآمد بوده ومورد استقبال قرارگرفته است.استفاده از دربهای اتوماتیک علاوه برمزایای فوق،باعث سهولت در ورود وخروج ها،حمل ونقل آسان وسایل از دربها،امنیت بیشتر و... می باشد.همچنین جلوه ای زیبا ومدرن به محلی کار یا زندگی شما می بخشد و باعث ایجاد محیطی آرام و دلپذیر می گردد . مهمترین مصارف دربهای اتوماتیک در ورودی ساختمانها،مغازه ها،مراکزخرید،بیمارستانها،رستورانها،هتلها،مراکز اداری ودولتی،بانک ها،قسمتهای امنیتی و...می باشد. شرکت درب اتوماتیک سرادُر باهدف ارایه انواع دربهای اتوماتیک ورودی ساختمانهای مدرن در سال 1386 تاسیس وفعالیت خودراآغاز نموده است.این مجموعه متشکل از تکنسین ها و کارشناسان مجرب فنی در زمینه صنعت درب اتوماتیک با پشتوانه سالها حضور در این عرصه و با بکارگیری تکنولوژی روز دنیا قادراست انواع درب ها با استانداردهای معتبر اروپا وآسیا را برای مصرف کنندگان وکارشناس و متخصصین ساختمان تولید وعرضه نماید .شرکت سرادُر مفتخر است باعرضه بهترین نوع درب های اتوماتیک با گارانتی وخدمات پس ازفروش گسترده درسراسر کشور خدمات شایانی را ارائه نماید.

اطلاعات تماس

آدرس : مازندران - کمربندی امیرکلا جنب دانشگاه آریان

 

تلفن : 32355616 - 011

 

تهران : 88227941-021

 

ایمیل : info [at] saradoor.com

 

سامانه پیام کوتاه : 10002188227941

Template Design:Dima Group